W dniu 19 stycznia br., z inicjatywy Łużyckiego Centrum Rozwoju oraz Lubańskiego Centrum Historycznego, odbędzie się na konferencja poświęcona dziejom Lubania -miasta położonego przy jednym z najważniejszych szlaków komunikacyjnych Europy.
W trakcie konferencji sześciu prelegentów przedstawi dotąd nie publikowane opracowania, ukazujące różnorodne interakcje, zachodzące pomiędzy miastem a szeroko rozumianym ruchem, odbywającym się na przestrzeni wieków na Via Regia – Drodze Królewskiej.
Program konferencji pn. „Lubań - miasto, ludzie i droga”
Godz. 12:00 – 12:15 - Otwarcie Konferencji
Arkadiusz Słowiński - Burmistrz Lubania
Pierwsza część obrad: godz. 12:15 – 13:45.
Moderator: dr Łukasz Tekiela
Tomasz Bernacki, Kościół Św. Jakuba w Lubaniu
Dr Robert Heś, Związek Sześciu Miast jako gwarant bezpieczeństwa na łużyckim odcinku Via Regia na przełomie XIV i XV w., (Muzeum Narodowe we Wrocławiu)
Bożena Adamczyk – Pogorzelec, Patrocinia świętych Mikołaja i Jakuba w Lubaniu, (Muzeum Regionalne w Lubaniu)
Przerwa: godz. 13:45-14:00
Druga część obrad: godz. 14:00 – 15:30
Andrzej Wilk, Śladami Hansa Lindnera po Via Regia (Wrocław).
Dr Andrzej Olejniczak, Napoleon i jego dowódcy na Via Regia między Lwówkiem a Zgorzelcem (Muzeum Ceramiki w Bolesławcu).
Dr Łukasz Tekiela, Lubań w relacjach podróżniczych z lat 1795 – 1816 (Łużyckie Centrum Rozwoju).
Konferencja odbędzie się w sali wystawienniczej LCH w budynku przy ul. Brackiej 12 (wejście przez Wieżę Bracką).
23 stycznia 2014 o godz. 20:00 w Klubie KWADRAT (ul. Bankowa 28/30) w Jeleniej Górze wystąpi zespół Habakuk.
1 lutego 2014 roku o godz. 19:30 na deskach scenicznych Dużej Sali Teatru w Zittau [pol. Żytawie] odbędzie się przedstawienie na podst. słynnej tragedii Williama Shakespeareʻa pt. „Król Lear”.
Miasto Karpacz, Chata Karkonoska i Karkonoska Organizacja Turystyczna zapraszają 1 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny na XIII Mistrzostwa Polski z Jajem.
W Muzeum Regionalnym w Jaworze oglądać można interesującą wystawę czasową pt. "Kartografia śląska XV-XVIII w." Ekspozycja prezentująca kulisy powstania pierwszej mapy Śląska w 1561 r. autorstwa kartografa Marcina Helwiga, powstała we współpracy z Haus Schlesien w Königswinter.
Już w czwartek, 10 stycznia br. w jeleniogórskim Teatrze Zdrojowym odbędzie się koncert pod hasłem „Perły bez kolczyka”, z udziałem tak znakomitych muzyków jak Anna Jurksztowicz i Krzesimir Dębski.
Nie masz pomysłu na zakończenie wakacji? Weź udział w warsztatach podczas niemiecko - polskiego workcampu w Starej Rzeźni na pożegnanie wakacji. Udział jest całkowicie bezpłatny. Workcamp potrwa od 28 sierpnia do 2 września przy Cottbuser Str. 21 w Görlitz.
Chwilówki Online Informacje Zgorzelec Agencja Social Media Wrocław